Skip to content

359 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Nov 3, 2018

Property Information

Block6103
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SS3GELKINSCHAT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,516
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,000
42%
Improvement Value:$694,800
58%
Total Assessment$1,202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,719+5.9%
2024$29,944-1.1%
2023$30,270+0.8%
2022$30,035+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft4,516DeedBook 6347, Page 1298Recorded11/7/2018

Property Sale

Sale
$1,525,000

From:

To:

Sq Ft4,516DeedBook 6257, Page 1162Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$1,325,000
DeedBook 6115, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1997