Skip to content

397 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block6103
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3GCARMCOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$526,000
39%
Improvement Value:$823,100
61%
Total Assessment$1,349,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,927+5.9%
2024$33,916-1.5%
2023$34,436+0.8%
2022$34,168+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 5078, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1998