Skip to content

449 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block6103
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3GELKINSW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,000
43%
Improvement Value:$668,700
57%
Total Assessment$1,165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,043+5.9%
2024$29,306-1.2%
2023$29,651+0.8%
2022$29,420+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 5624, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1998