Skip to content

11 Walker DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$670,472
Last Sale Date
Dec 14, 1998

Property Information

Block6103
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFRBR3GSAVOY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,628
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
42%
Improvement Value:$687,600
58%
Total Assessment$1,191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,732+5.9%
2024$29,957-1.1%
2023$30,283+0.8%
2022$30,047+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,472
DeedBook 3513, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1998