Skip to content

122 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Feb 14, 2015

Property Information

Block6105
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
DescriptionMADIS/COL 2SF3G
Dwellings1
ZoningR1AH
Sq Footage4,508
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$521,000
43%
Improvement Value:$703,900
57%
Total Assessment$1,224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,619+5.9%
2024$30,794-1.0%
2023$31,095+0.8%
2022$30,853+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

Sq Ft4,508DeedBook 6214, Page 702Recorded3/19/2015

Property Sale

Sale
$1,365,000

From:

To:

Sq Ft4,508DeedBook 6178, Page 814Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$1,320,000
DeedBook 5691, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1995