Skip to content

222 Christopher DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2010

Property Information

Block6105
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFRST3GMERCFED
Dwellings1
ZoningR1AH
Sq Footage3,571
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$513,000
48%
Improvement Value:$553,000
52%
Total Assessment$1,066,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,388+5.9%
2024$26,799-1.5%
2023$27,219+0.8%
2022$27,007+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995