Skip to content

10 Brooks BendPrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block5003
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page50

Building Details

Building Class20
Description1 1/2SBRFR 3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,443
Acreage5.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$817,000
51%
Improvement Value:$777,500
49%
Total Assessment$1,594,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,462+5.9%
2024$40,086+1.8%
2023$39,387+0.8%
2022$39,081+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft4,443DeedBook 6199, Page 1370Recorded8/12/2014

Property Sale

Sale
$1,690,000
DeedBook 4293, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1990