Skip to content

50 Stone Cliff RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Aug 17, 2017

Property Information

Block6107
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SBRFR3GEXETERF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,703
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
37%
Improvement Value:$861,100
63%
Total Assessment$1,367,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,406+5.9%
2024$34,369-0.6%
2023$34,563+0.8%
2022$34,294+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft5,703DeedBook 6300, Page 601Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$817,326
DeedBook 3656, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1999