Skip to content

271 Edgerstoune RdPrinceton, NJ 08540

Built 2004

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Sep 9, 2017

Property Information

Block8204
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class20
Description2SF 3G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage5,580
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$671,000
38%
Improvement Value:$1,117,900
62%
Total Assessment$1,788,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,638+5.9%
2024$44,973+3.1%
2023$43,631+0.8%
2022$43,291+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

Sq Ft5,580DeedBook 6300, Page 723Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$2,480,000
DeedBook 5078, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2004