Skip to content

107 Stone Cliff RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Nov 3, 2017

Property Information

Block6113
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
DescriptionCARMFED2SBRFR3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,233
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,000
39%
Improvement Value:$783,900
61%
Total Assessment$1,290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,377+9.6%
2024$31,357-0.9%
2023$31,641+1.1%
2022$31,300+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

Sq Ft5,233DeedBook 6313, Page 404Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$1,625,000

From:

To:

Sq Ft5,233DeedBook 6313, Page 396Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 4922, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1997