Skip to content

113 Westerly RdPrinceton, NJ 08540

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2004

Property Information

Block6703
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page67

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,296
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,600
51%
Improvement Value:$571,900
49%
Total Assessment$1,165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,040+5.9%
2024$27,415+3.1%
2023$26,597+0.8%
2022$26,390+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007