Skip to content

127 Westerly RdPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block6703
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page67

Building Details

Building Class19
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,814
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,800
61%
Improvement Value:$361,500
39%
Total Assessment$917,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,630+5.9%
2024$21,364+3.9%
2023$20,563+0.8%
2022$20,403+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft2,814DeedBook 6421, Page 1705Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$832,000
DeedBook 6151, Page 1981

Property Built

Built

Year Built: 1961