Skip to content

21 Duffield PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block6802
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,186
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,000
68%
Improvement Value:$214,500
32%
Total Assessment$667,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,776+5.9%
2024$16,781+3.1%
2023$16,280+0.8%
2022$16,154+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,186DeedBook 6540, Page 772Recorded11/8/2023

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 4504, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1967