Skip to content

135 Leabrook LanePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,210,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block5704
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,191
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
63%
Improvement Value:$284,200
37%
Total Assessment$768,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,457+5.9%
2024$19,313+4.9%
2023$18,407+0.8%
2022$18,264+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,210,000
Sq Ft2,191DeedBook 6445, Page 53Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$877,500
DeedBook 5180, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1960