Skip to content

94 Harris RdPrinceton, NJ 08540

Built 1961

Last Sale Price
$1,147,500
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block7103
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class20
Description2S CB
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,128
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
45%
Improvement Value:$460,800
55%
Total Assessment$844,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,497+6.2%
2024$21,191+42.4%
2023$14,883+0.8%
2022$14,767+17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,147,500
Sq Ft2,128DeedBook 6463, Page 414Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$707,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 6190, Page 1168Recorded4/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1961