Skip to content

107 Birch AvePrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block6902
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class18
Description2S S F
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,200
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,900
72%
Improvement Value:$130,600
28%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,396+5.9%
2024$11,703+3.1%
2023$11,354+0.8%
2022$11,265+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,200DeedBook 6549, Page 1258Recorded2/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1928