Skip to content

210 Birch AvePrinceton, NJ 08540

Built 1929

Owner
---
Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block6903
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class28
Description2SCBDUPLEX
Dwellings2
ZoningR9
Sq Footage1,236
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,500
69%
Improvement Value:$96,400
31%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,306+5.9%
2024$7,841+3.1%
2023$7,607+0.8%
2022$7,548+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft1,236DeedBook 6600, Page 1723Recorded8/19/2025

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 6365, Page 1319Recorded5/2/2019

Property Sale

Sale
$355,500

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 6206, Page 1460Recorded11/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1929