Skip to content

299 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block7102
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S F
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,298
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
73%
Improvement Value:$115,500
27%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,464+5.9%
2024$10,823+3.1%
2023$10,500+0.8%
2022$10,418+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 2828, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1940