Skip to content

206 Birch AvePrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 16, 2004

Property Information

Block6903
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class28
Description2S DUPLEX
Dwellings2
ZoningR9
Sq Footage1,236
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,500
70%
Improvement Value:$93,100
30%
Total Assessment$308,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,218+5.9%
2024$7,758+3.1%
2023$7,527+0.8%
2022$7,468+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4687, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1930