Skip to content

198 Birch AvePrinceton, NJ 08542

Built 1925

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Jul 17, 1997

Property Information

Block6903
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class28
Description2S CB
Dwellings2
ZoningR9
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,500
71%
Improvement Value:$86,200
29%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,034+5.9%
2024$7,585+3.1%
2023$7,358+0.8%
2022$7,301+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 3217, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1925