Skip to content

132 Birch AvePrinceton, NJ 08540

Built 1927

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Aug 6, 2002

Property Information

Block6904
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,900
53%
Improvement Value:$262,200
47%
Total Assessment$557,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,836+5.9%
2024$14,005+3.1%
2023$13,588+0.8%
2022$13,482+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4339, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1927