Skip to content

102 Birch AvePrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 22, 1999

Property Information

Block6904
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,356
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
63%
Improvement Value:$133,700
37%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,552+5.9%
2024$9,018+3.1%
2023$8,749+0.8%
2022$8,681+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3589, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1930