Skip to content

93 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block7006
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,288
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
47%
Improvement Value:$388,800
53%
Total Assessment$733,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,541+7.1%
2024$18,247+3.1%
2023$17,702+0.8%
2022$17,564+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft3,288DeedBook 6602, Page 330Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 6167, Page 1274

Property Sale

Sale
$699,000
DeedBook 4574, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1948