Skip to content

18 Dempsey AvePrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Feb 28, 1999

Property Information

Block7007
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,261
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
42%
Improvement Value:$534,700
58%
Total Assessment$927,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,282+5.9%
2024$17,259+3.1%
2023$16,744+0.8%
2022$16,613+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 3554, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1940