Skip to content

158 Terhune RdPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block7007
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class21
Description2S B 2G P
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,811
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,300
33%
Improvement Value:$757,600
67%
Total Assessment$1,130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,116+5.9%
2024$28,431+3.8%
2023$27,378+0.8%
2022$27,165+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,445,625
DeedBook 6310, Page 236

Property Sale

Sale
$1,445,625

From:

To:

Sq Ft2,811DeedBook 6310, Page 236Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 6061, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1928