Skip to content

144 Terhune RdPrinceton, NJ 08540

Built 2009

Last Sale Price
$1,252,500
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block7007
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class20
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,000
34%
Improvement Value:$758,500
66%
Total Assessment$1,157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,824+7.1%
2024$28,773
Property History

Property Sale

Sale
$1,252,500
DeedBook 6257, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 2009