Skip to content

138 Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block7009
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,992
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,000
62%
Improvement Value:$212,200
38%
Total Assessment$565,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,051+5.9%
2024$14,209+4.0%
2023$13,661+0.8%
2022$13,554+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954