Skip to content

49 Randall RdPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block7404
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,119
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,000
69%
Improvement Value:$209,000
31%
Total Assessment$685,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,242+5.9%
2024$17,221+3.1%
2023$16,707+0.8%
2022$16,577+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960