Skip to content

33 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$767,000
Last Sale Date
Mar 4, 2022

Property Information

Block703
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
DescriptionJAMISON 2B2B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
56%
Improvement Value:$229,700
44%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,800+5.9%
2024$13,028+3.1%
2023$12,639+0.8%
2022$12,540+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$767,000
Sq Ft1,846DeedBook 6478, Page 1619Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,846DeedBook 6286, Page 816Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6045, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 2000