Skip to content

61 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Jan 6, 2001

Property Information

Block703
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GJAMISON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
54%
Improvement Value:$250,100
46%
Total Assessment$538,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,343+5.9%
2024$13,540+3.1%
2023$13,136+0.8%
2022$13,034+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 3979, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 2000