Skip to content

43 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$371,115
Last Sale Date
Dec 8, 2000

Property Information

Block703
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GSHANNON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,000
51%
Improvement Value:$277,700
49%
Total Assessment$566,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,091+5.9%
2024$14,247+3.1%
2023$13,822+0.8%
2022$13,714+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$371,115
DeedBook 3958, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 2000