Skip to content

46 Henry AvePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 19, 2012

Property Information

Block7103
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S F
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,677
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
69%
Improvement Value:$168,000
31%
Total Assessment$544,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,487+5.9%
2024$13,676+4.1%
2023$13,136+0.8%
2022$13,034+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 6159, Page 1939

Property Built

Built

Year Built: 1960