Skip to content

17 Carnahan PlPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block7103
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S CB
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,244
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,000
73%
Improvement Value:$141,400
27%
Total Assessment$523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,938+5.9%
2024$13,158+3.1%
2023$12,766+0.8%
2022$12,666+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 6215, Page 653Recorded4/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955