Skip to content

135 Harris RdPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block7105
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,500
73%
Improvement Value:$136,900
27%
Total Assessment$500,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,326+5.9%
2024$12,580+3.1%
2023$12,205+0.8%
2022$12,110+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955