Skip to content

262 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Jul 5, 2016

Property Information

Block7105
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,417
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,000
54%
Improvement Value:$319,800
46%
Total Assessment$693,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,476+5.9%
2024$17,442+3.1%
2023$16,922+0.8%
2022$16,790+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,417DeedBook 6256, Page 1305Recorded7/25/2016

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 4240, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1948