Skip to content

65 Harris RdPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2003

Property Information

Block7107
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,912
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,000
70%
Improvement Value:$160,900
30%
Total Assessment$543,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,484+5.9%
2024$13,674+3.1%
2023$13,266+0.8%
2022$13,162+12.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962