Skip to content

81 Harris RdPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block7107
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class19
Description2S F
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,934
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,000
54%
Improvement Value:$325,100
46%
Total Assessment$708,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,857+5.9%
2024$17,802+3.1%
2023$17,271+0.8%
2022$17,136+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft1,934DeedBook 6340, Page 1768Recorded9/12/2018

Property Sale

Sale
$601,000
DeedBook 6167, Page 1065

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3114, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1958