Skip to content

188 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,083,949
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block7107
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description1.5SFAL1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage3,033
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$469,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$469,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,465+5.9%
2024$15,544+3.1%
2023$15,080+0.8%
2022$14,963+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,083,949
Sq Ft3,033DeedBook 6594, Page 207Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$871,500
Sq Ft1,420DeedBook 6539, Page 342Recorded10/30/2023

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 6294, Page 1773Recorded8/3/2017

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 4864, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1950