Skip to content

138 Linden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block7302
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.5S B G2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,171
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,000
67%
Improvement Value:$140,400
33%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,057+5.9%
2024$10,438+3.9%
2023$10,046+0.8%
2022$9,968+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 6195, Page 1063Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4741, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1953