Skip to content

169-171 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1931
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block7110
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S F 1G
Dwellings2
ZoningR8
Sq Footage3,000
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
57%
Improvement Value:$350,400
43%
Total Assessment$816,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,741+5.9%
2024$20,524+3.1%
2023$19,912+0.8%
2022$19,757+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6579, Page 1135

Property Built

Built

Year Built: 1931