Skip to content

167 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1936

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block7110
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1S B 1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,266
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$466,000
77%
Improvement Value:$136,300
23%
Total Assessment$602,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,039+5.9%
2024$15,142+3.1%
2023$14,690+0.8%
2022$14,576+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,266DeedBook 6321, Page 880Recorded3/28/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3296, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1936