Skip to content

171 Jefferson RdPrinceton**, NJ

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block7110
Lot5
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class28
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$404,500
68%
Improvement Value:$194,500
32%
Total Assessment$599,000

Sale
$1,275,000
Sq Ft1,860DeedBook 6604, Page 1943Recorded10/20/2025

Property Built

Built

Year Built: 1931