Skip to content

185 Moore StPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 18, 2011

Property Information

Block7111
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,256
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,000
63%
Improvement Value:$268,000
37%
Total Assessment$729,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,413+5.9%
2024$18,327+3.1%
2023$17,780+0.8%
2022$17,642+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 6118, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1928