Skip to content

189 Moore StPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block7111
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,802
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$461,000
72%
Improvement Value:$182,100
28%
Total Assessment$643,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,876+6.0%
2024$15,918+3.1%
2023$15,435+0.8%
2022$15,313+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft2,802DeedBook 6615, Page 1676Recorded1/15/2026

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft2,802DeedBook 6613, Page 1948Recorded12/26/2025

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,604DeedBook 6579, Page 1052Recorded1/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1928