Skip to content

213 Moore StPrinceton, NJ 08540

Built 1922

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block7111
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2SST1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,182
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,800
63%
Improvement Value:$255,000
37%
Total Assessment$694,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,503+5.9%
2024$17,467+4.4%
2023$16,734+0.8%
2022$16,604+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,182DeedBook 6411, Page 1061Recorded8/19/2020

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 2567, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1922