Skip to content

137 Hickory CtPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block7112
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,218
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
62%
Improvement Value:$240,800
38%
Total Assessment$633,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,878+5.9%
2024$15,934+3.1%
2023$15,458+0.8%
2022$15,338+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 6170, Page 1908

Property Built

Built

Year Built: 1954