Skip to content

410 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block7202
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,296
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
71%
Improvement Value:$114,600
29%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402+5.9%
2024$9,820+3.1%
2023$9,527+0.8%
2022$9,453+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 6197, Page 1880Recorded7/21/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950