Skip to content

461 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 11, 2008

Property Information

Block7202
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,000
77%
Improvement Value:$105,500
23%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,157+5.9%
2024$11,476+4.7%
2023$10,963+0.8%
2022$10,878+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5826, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1948