Skip to content

495 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 2021

Last Sale Price
$1,670,000
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block7202
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class20
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,363
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,000
33%
Improvement Value:$684,400
67%
Total Assessment$1,026,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,333+5.9%
2024$25,804+6.2%
2023$24,302+184.2%
2022$8,552+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,670,000
Sq Ft2,363DeedBook 6562, Page 1326Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft2,363DeedBook 6457, Page 1081Recorded9/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,117DeedBook 6410, Page 766Recorded8/10/2020