Skip to content

425 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$609,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block7203
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,346
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,000
72%
Improvement Value:$135,500
28%
Total Assessment$486,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,956+5.9%
2024$12,231+4.2%
2023$11,741+9.9%
2022$10,682+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$609,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 6407, Page 1206Recorded7/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956